Jdi na obsah Jdi na menu
 


PÁR RAD PRO ZAČÁTEK

 

Pár užitečných rad pro začátek :

Pokud papouška chceme naučit na kšíry,tak je třeba začít,co nejdříve,nejlépe v době,kdy papoušek ještě nelétá(není podmínkou),ale v pozdějším věku např. po 6-ti měsících života je to problematičtější a čím je papoušek starší,tím je to "horší".
Podobně to platí i u koupání (ať je to rosení rozprašovačem,nádoba s vodou anebo přímo ve vaně) a fénování-sušení,aby po koupeli papoušek nenastydnul.


Nesmíme zapomět na jeho výchovu,aby se nenaučil až moc špatným zvykům,protože ho potom něco odnaučovat bývá běh na dlouhou a obtížnou trať,jak pro zvíře,tak pro majitele.

Co se týče doby,kdy je papoušek sám(jsme v práci apod.),tak je třeba zajistit,aby měl dost věcí,kterými by se zabavil.Nejlepší jsou na okus čerstvé větve z ovocných stromů,např.třešeň,jabloň,vrbové proutí a další.Samozřejmě je dobré tyto větve měnit za čerstvé a jejich druhy zaměňovat.

Bidla na kterých tráví papoušek většinu času by měla být dostatečně silná (aby je neobchytnul) a pokud možno, tak i různých průměrů.
Nedílnou součástí (pokud je na něj místo) je ptačí strom,kde se papoušek naučí převážně přebývat,když je puštěný z klece a způsobuje tím menší "škody" na zařízeních bytu(sedačka,stůl atd.).
Velký POZOR dejme na věci zavěšené jako jsou "oblíbené zvonky na řetízcích",hračky na SISÁLOVÝCH provazech,které jsou vysoce nebezpečné především z důvodu možného zamotání se ptáka do tohoto provazu a úhynu "oběšením"!!!Bohužel jsem se s takovým úhynem(oběšením) už setkal. Některé hračky jsou opravdu nebezpečné a někdy i smrtelně,tak to mějte na paměti při jejich výběru.

Směs zrnin by měla obsahovat:(slunečnici, kardi, pohanka, konopné semínko, dýňová semínka, kukuřice, šípky, peperoni a další).Samozřejmě se dnes dají sehnat již směsi přímo namíchané pro určitý druh papoušků,ale je třeba vybírat,neboť ne všechno "levné" je kvalitní a obsah bývá mnohdy namíchán na větší váhu tím,co papoušci nežerou.

Ovoce a zeleninu dáváme samozřejmě každý den (jablko,mrkev,čínské zelí,pomeranč,mandarinka,rajče,brokolice,květák a další).


Také buráky je třeba dávat NEPRAŽENÉ.To samé platí o piškotech,které se dávají neslazené,bez aromat apod.(vyrábějí se přímo pro zvířata).Samozřejmě dáváme i další druhy druhy ořechů jako vlašské, které jsou nepostradatelné a pekanové.

Granule dáváme suché anebo máčené.

Na co bych chtěl ještě upozornit(protože to někdy upadá v zapomění) je to,že jsou pro papoušky JEDOVATÉ výpary z TEFLONU-(při vaření)(toustovač apod.)
Mezi nejznámější JEDY můžeme přiřadit:
Avokádo - pro papoušky obsahuje toxické látky, které způsobují značné překrvení jater, sleziny a plic, po konzumaci hynou.
Čokoláda - obsahuje kofein a theobromin což může mít za následek průjem, křeče, zvracení, ale i náhlý úhyn.

 

UPOZORNĚNÍ!!!!!!!!!
Nepodávejte ovoce se šlupkou (banány, pomeranče, mandarinky, ananas, apod.) neboť jsou chemicky ošetřeny a papouškům po pozření jde o život!!!!
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skleněné dveře

(Denisa, 2. 4. 2013 21:44)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám eklektuse čtyř mesičniho a při letu neustále naráží do skleněných dveří pořád do kola je to normálmí, naučí se že se tim nedá proletět (zkoušela jsem snim několikrát jít ke dveřim a ukázat mu že tim nejde projít ale nezabyráto) nechci aby se zranil.
Dekuji

Re: skleněné dveře

(Zdeněk, 2. 4. 2013 22:06)

Zdravím,
samozřejmě, že je to normální, protože neví, že tam je něco, co nevidí.Bylo by dobré polepit výplň něčím, co je jasně viditelné a tím pádem by papoušek viděl překážku.
V opačném případě si může nejen přivodit zranění, ale dokonce se nárazem i zabít.
S pozdravem Krňávek Zdeněk

Dokrmena

(Matej, 31. 3. 2013 19:42)

Pokud jsem si koupil mladou andulku , ktera je rucne dokrmena a zvykla na lidi, musim prvni 2-3 tydny do klece co nejmene lezt rukou abych ji neplasil a v tomto obdobi na ni vubec nesahat?
Dekuji

Re: Dokrmena

(Zdeněk, 31. 3. 2013 19:54)

Zdravím,
pokud máte andulku ručně dokrmenou jak píšete, tak by neměl být problém s její manipulací.
S pozdravem Krňávek Zdeněk

Avokádo.

(Matěj, 24. 2. 2013 11:15)

Dobrý den.
Jake množstvi avokada zabije andulku?
Stačí malinko? A nebo by ho musela sníst celý?
Děkuji

Re: Avokádo.

(Zdeněk, 24. 2. 2013 11:29)

Zdravím,
avokádo samo o sobě je pro papoušky jedovaté a tudíž je bezpředmětné polemizovat o množství, které je pro ně smrtelné.
S pozdravem Krňávek Zdeněk

smutek

(lukas, 19. 2. 2013 20:38)

dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je něco pravda na tom že může papoušek umřít steskem?dekuji za odpoved Rypar ......2000luky@seznam.cz

Ara nobilis

(Romana, 19. 2. 2013 14:56)

Chtěla bych se zeptat na pár věcí,pořídili jsme si Aru nobilis,má rok a půl,kupovali jsme si ho od minulé majitelky s tím,že dost křičí a moc se mu nechce do klece.máme ho teď 3 týdny,ale začal hrozně klovat i 40krát za půl hodiny,už je to dost nesnesitelné,ale nechceme to vzdát.z klece ho vytahujem 2krát denně pokaždé asi na 45 min.vybral si za pána mě,ale partnera tak neklove.děkuji za odpověď.kontakt na mě roumeles@seznam.cz

ara a dovolená

(Kamila Šubrtová, 29. 12. 2012 14:14)

Dobrý den, počítám, že již tak za rok budu mít našetřeno a obrátím se na Vás s koupí miminka ary po které již skoro 3 roky toužím. Pracuji doma, máme dům a dost místa. Jen mě trápí jedna věc. Jezdíme jednou ročně na týden na dovolenou. Nebude se trápit a vytrhávat si peří? Mám kamarádku, která je ochotna každý den přijít a postarat se o něj. Přeci jen tu ale bude jen chvíli oproti běžnému chodu.
děkuji a přeji hodně úspěchů
Kamila

Re: ara a dovolená

(Zdeněk, 29. 12. 2012 19:42)

Zdravím,
zda si papoušek začne či nezačne vytrhávat peří po Vašem odjezdu na dovolenou Vám nikdo na 100% neřekne,ale pokud bych se měl vyjádřit,tak ary nejsou tak psychicky labilní,jak některé jiné druhy papoušků a změny zvládají docela dobře.Co tím chci ale říct je to,že pokud se zmiňujete o kamarádce,tak by nebylo do věci,aby papoušek tuto osobu znal a tím si myslím je obava ze zmíněného sebepoškozování papoušky vyloučena.
S pozdravem Krňávek Zdeněk

kupa ARY

(stano bariny - slovensko, 21. 11. 2012 16:27)

pisal som vam ale neviem ci ste to dostal-a. chceme kupit mladu krotku aru arakandu alebo ararunu. mate na predaj arku ? STANO

Re: kupa ARY

(Zdeněk, 21. 11. 2012 18:25)

Zdravím,
ano máme na prodej oboje,ale je třeba mne kontaktovat např. na emailu anebo telefonicky.
S pozdravem Krňávek Zdeněk

kupa ARY

(stano bariny - slovensko, 21. 11. 2012 16:20)

mame zaujem o kupu ary arakany alebo araruny mladu ako pišete, krotku. papagaje kralovske mame vo voliere vonku. aru by sme privytaly do bytu mate na predaj ARINKU ?

Kšíry

(Martin, 14. 11. 2012 19:15)

Dobrý den, máme 5ti měsíčního žaka a chtěl bych s ním začít výcvik volného létaní. Zatím papošek není zvyklí na kšíry ani žádné nemáme, zajímalo by mě jaké kšíry koupit, jak vybrat velikost a zároveň bych uvítal nějaké rady a tipy k výcviku volného létání e-mail: mortir@volny.cz děkuji za odpověď.

Andulka

(Eliška, 7. 10. 2012 16:12)

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu. Před měsícem jsme si pořídili andulku. Druhý den po příjezdu jsem ji začala učit na ruku. Dnes je jí měsíc a půl a pořád nemá ráda moji ruku, když mám v dlani zrní, skočí na ni, nají se a pak hned uskočí na bidýlko. Jakmile však s rukou udělám prudší pohyb, uskočí. Pohladit se nenechá. Když však na ruce nemám zrní, k ruce se ani nepřiblíží. Jak ho mám naučit chodit na ruku, aniž by dostal zrní, chtěla bych ho naučit chodit, že když nastavím ruku, skočí na ni bez jakéhokoli pamlsku. Jak mám postupovat?
Děkuji předem
Němečková

Re: Andulka

(Zdeněk Krňávek, 8. 10. 2012 7:49)

Zdravím,
záleží na více aspektech,které se k papouškovi vážou a od toho se odvíjí jeho další chování.Píšete,že jste si ji sice dovezla před nějakou dobou domů,ale už se nezmiňujete,zda byla andulka ručně dokrmená,ať částečně anebo úplně nebo jen vylétlá z hnízda a jak je vůbec stará.
Pokud Vám však zobe z ruky,tak bát se Vás zcela jistě nebude a že se nenechá hladit,tak tomu bych u tohoto druhu papouška nepřikládal až takovou váhu.
S pozdravem Zdeněk

Re: Re: Andulka

(Eliška, 8. 10. 2012 16:15)

Děkuji za odpověď. Andulka je vylétlá z hnízda a dnes je jí 40 dní. Udělala menší pokrok. Sedla mmi na ruku i bez zrní, jenže jenom na 2sekundy, pak odlétla, protože nenašla zrní. Jak jí mám ukázat, že si s rukou může hrát a sedat na ni i bez pamlsku? Děkuji

Re: Re: Re: Andulka

(Zdeněk Krňávek, 8. 10. 2012 21:45)

Už jsem Vám k tomu napsal,že všechno chce svůj čas a to samé platí i u Vašeho papouška,který se časem osmělí a bude Vám sedět třeba na rameni.
S pozdravem Zdeněk

Zadýchaný žako

(Majka, 2. 9. 2012 13:14)

Dobrý den , dnes jsme meli zvlaštní zážitek s našim žakem .
Když na něj přítel otevřel pusu začal bezradne na nej natahovat packu a pohybovat se sem a tam a neuveřitelně dýchal a svěsil od těla křídla a dychal a dýchal a to moc hlasite!
Nejdřív jsme si mysleli ze si hraje ale pak nas to az dost vyděsilo tak jsme mysleli ze je to treba i teplem tak jsme ho trošku osprchovali rozprašovačem hrozne sklidnul a dýchání ustalo!
Nevíte co to mohlo znamenat? Mame dost starost

Re: Zadýchaný žako

(Zdeněk Krňávek, 4. 9. 2012 22:36)

Zdravím,
paní Majko,popsala jste Váš zážitek velice stroze a proto není možné na něj více odpovědět,než napíšu:
Váš žako může být např. v pubertě,protože nevím,jak je starý a proto se v určitých situacích může projevovat všelijak...
Pokud budete mít zájem o další možný názor,tak mne kontaktujte např. na emailu.
S pozdravem Zdeněk 

 


Poslední fotografie


Kontakt

605 111 153

zdenekaa@seznam.czArchiv

Kalendář
<< září / 2022 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 469176
Měsíc: 2979
Den: 86