Jdi na obsah Jdi na menu
 


PÁR RAD PRO ZAČÁTEK

 

Pár užitečných rad pro začátek :

Pokud papouška chceme naučit na kšíry,tak je třeba začít,co nejdříve,nejlépe v době,kdy papoušek ještě nelétá(není podmínkou),ale v pozdějším věku např. po 6-ti měsících života je to problematičtější a čím je papoušek starší,tím je to "horší".
Podobně to platí i u koupání (ať je to rosení rozprašovačem,nádoba s vodou anebo přímo ve vaně) a fénování-sušení,aby po koupeli papoušek nenastydnul.


Nesmíme zapomět na jeho výchovu,aby se nenaučil až moc špatným zvykům,protože ho potom něco odnaučovat bývá běh na dlouhou a obtížnou trať,jak pro zvíře,tak pro majitele.

Co se týče doby,kdy je papoušek sám(jsme v práci apod.),tak je třeba zajistit,aby měl dost věcí,kterými by se zabavil.Nejlepší jsou na okus čerstvé větve z ovocných stromů,např.třešeň,jabloň,vrbové proutí a další.Samozřejmě je dobré tyto větve měnit za čerstvé a jejich druhy zaměňovat.

Bidla na kterých tráví papoušek většinu času by měla být dostatečně silná (aby je neobchytnul) a pokud možno, tak i různých průměrů.
Nedílnou součástí (pokud je na něj místo) je ptačí strom,kde se papoušek naučí převážně přebývat,když je puštěný z klece a způsobuje tím menší "škody" na zařízeních bytu(sedačka,stůl atd.).
Velký POZOR dejme na věci zavěšené jako jsou "oblíbené zvonky na řetízcích",hračky na SISÁLOVÝCH provazech,které jsou vysoce nebezpečné především z důvodu možného zamotání se ptáka do tohoto provazu a úhynu "oběšením"!!!Bohužel jsem se s takovým úhynem(oběšením) už setkal. Některé hračky jsou opravdu nebezpečné a někdy i smrtelně,tak to mějte na paměti při jejich výběru.

Směs zrnin by měla obsahovat:(slunečnici, kardi, pohanka, konopné semínko, dýňová semínka, kukuřice, šípky, peperoni a další).Samozřejmě se dnes dají sehnat již směsi přímo namíchané pro určitý druh papoušků,ale je třeba vybírat,neboť ne všechno "levné" je kvalitní a obsah bývá mnohdy namíchán na větší váhu tím,co papoušci nežerou.

Ovoce a zeleninu dáváme samozřejmě každý den (jablko,mrkev,čínské zelí,pomeranč,mandarinka,rajče,brokolice,květák a další).


Také buráky je třeba dávat NEPRAŽENÉ.To samé platí o piškotech,které se dávají neslazené,bez aromat apod.(vyrábějí se přímo pro zvířata).Samozřejmě dáváme i další druhy druhy ořechů jako vlašské, které jsou nepostradatelné a pekanové.

Granule dáváme suché anebo máčené.

Na co bych chtěl ještě upozornit(protože to někdy upadá v zapomění) je to,že jsou pro papoušky JEDOVATÉ výpary z TEFLONU-(při vaření)(toustovač apod.)
Mezi nejznámější JEDY můžeme přiřadit:
Avokádo - pro papoušky obsahuje toxické látky, které způsobují značné překrvení jater, sleziny a plic, po konzumaci hynou.
Čokoláda - obsahuje kofein a theobromin což může mít za následek průjem, křeče, zvracení, ale i náhlý úhyn.

 

UPOZORNĚNÍ!!!!!!!!!
Nepodávejte ovoce se šlupkou (banány, pomeranče, mandarinky, ananas, apod.) neboť jsou chemicky ošetřeny a papouškům po pozření jde o život!!!!
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Koupě Ary

(Alena Hanusova, 24. 2. 2020 12:19)

Dobrý den dočetla sem se tu v konverzaci že i Ary prodáváte. Jaká je cena? Chci pořídit na jaře a teď jen hledám a koukám kde by to bylo nejlepší. Bylo by možné trošku poradit s chovem? Něco sem nacetla ale není toho moc. Chtěla bych ho i naučit na ksiry. A jak je to s mluvení? Děkuji a budu se těšit na odpověď. kekulice@seznam.cz

andulka stipe

(jajinka, 24. 12. 2016 8:08)

Dobry den mame doma mlade andulky samecka ma asi 4 mesice a neco .Mame ji od 6 tydnu jeste ani v te dobe neletala a byla rucne dokrmena kdyz jsme ji koupily.Od prvniho dne se mazlil byl uzasny ado tydna u nas zacal letat.Chodi na prst a rameno a vyhledava nasi spolecnost ale ted kdyz ma jak jsem psala 4 mesice pryc zacal nekdy bez duvodu stipat do ucha prstu atd a dela divne zvuky kdyz klove do retizku na krku.Cim to je? Doufam ze to prestane.Dekuji za rady jestli muzete napiste na email jajinka40@email.cz

ara ararauna

(Martina, 16. 10. 2016 13:31)

Dobrý den,
zvažujeme pořízení ary ararauny a čtu tady v diskuzi o příručce k jejich chovu. Mohla bych Vás tímto poprosit o informace k této příručce? Moc mne zajímá volné létání papoušků, protože bych mu tuto volnost ráda poskytla. Problém je však v tom, že bych potřebovala radu zkušeného jak s tím začít.Díky moc za každou radu.onderkova256@seznam.cz

Re: ara ararauna

(Zdeněk , 18. 10. 2016 20:16)

Zdravím,
jednalo se o teoretickou příručku k začátku s volným létáním, ale tu po určitých zkušenostech už neposkytujeme.

Chov a výchova Akexandra velkého

(Veronika, 23. 2. 2016 7:52)

Dobrý den, za týden si přivezu 6-ti týdenní mládě Alexandra. Chtěla bych se zeptat jak na něj s chovem a výchovou,můžete mi dát nějaké rady,tipy,postřehy? :)
Děkuji!
VercaValcharova@seznam.cz

Příručka k chovu

(Markéta, 1. 10. 2015 13:38)

Dobrý den,
zvažujeme pořízení ary ararauny a čtu tady v diskuzi o příručce k jejich chovu. Mohla bych Vás tímto poprosit o informace k této příručce? Také jsem koukala na různé inzeráty a ceny se velice lišší. Mohla byste mi doporučit i nějaké dobré chovatele u kterých by byl i dobrý chovatelský servis, hlavně někdo kdo do začátku a v případě potřeby rád a ochotně poradí.
Děkuji
wini.cz@seznam.cz

Žako - létání

(Alena Vítovcová, 7. 4. 2014 9:06)

Dobrý den,
chovám 2 letou žakynku - Riku. Je velmi krotká, poslušná a hodně mluví. Moc mne zajímá volné létání papoušků, protože bych ji tuto volnost ráda poskytla. Problém je však v tom, že jako mládě měla zastřihlé letky (nosili jsme ji na zahradu, byla venku zvyklá..to bylo super). Nyní jí letky dorostly a já si bláhově myslela, že když jsme ji nosili předtím na zahradu, že nebude chtít uletět. Seděla na svém místě, byla spokojená, ale pak projelo rychle auto, Rika se lekla a vzlétla, letěla nad zahradami, já běžela za ní, volala... ale nic. Štěstí bylo, že se po 300 m unavila a dosedla na louku, kam jsem pro ni doběhla. Byla celá vyděšená a zmatená a tiskla se ke mně. Byla jsem překvapená, jak umí létat. Doma přelétne místnost, ale je zvyklá být na svém místě, když je puštěná, takže moc nelétá. Myslíte, že je šance naučit ji volnému létání? V žádném případě jí letky již zastřihovat nechci.
Moc ráda, bych se zúčastnila vašeho semináře, ale jsem ze Šumavy a to je opravdu dost daleko. Chtěla bych Vás požádat o postup, jak začít s výcvikem volného létání, abych neudělala chybu a nepřišla tak o Riku.
Za Vaše rady Vám budu moc vděčná. Pokud máte nějakou publikaci či metodiku, která lze koupit, ráda si ji koupím.
Děkuji
Hezký den Alena Vítovcová
alena.vitovcova@centrum.cz

výchova u Alexandra velkého

(Kristýna, 16. 7. 2015 20:25)

Dobrý den pořídila jsem si Alexandra velkého jen nevím jestli vše děláme doma správně prosila bych o rady dokud je malý má 4 měsíce . dokulilova.kristyna@seznam.cz

Re: výchova u Alexandra velkého

(Zdeněk, 19. 7. 2015 9:40)

Zodpovězeno na emailu.
S pozdravem Zdeněk

chov Ary

(Lucka , 23. 5. 2015 14:04)

Dobrý den,
zvažujeme pořízení si ary ararauny a čtu tady v diskuzi o příručce k jejich chovu. Mohla bych Vás tímto poprosit o informace k této příručce? Další otázka by byla směřována k ceně. Na některých stránkách jsem i narazila, že mládě ary se dá pořídit za 4000 Kč, což tato nízká cena mě zaráží a připadá mi oproti jiným cenám podezřelá. Proto bych Vás chtěla poprosit o znění částky, za kterou je možné pořídit mládě od dobrého chovatele. Děkuji, vopatkova.l@seznam.cz

Re: chov Ary

(Zdeněk, 23. 5. 2015 23:07)

Zodpovězeno na emailu.
S pozdravem Zdeněk

Příručka k chovu

(Petra P., 16. 5. 2015 16:01)

Dobrý den,
zvažujeme pořízení si ary ararauny a čtu tady v diskuzi o příručce k jejich chovu. Mohla bych Vás tímto poprosit o informace k této příručce? Moje další otázka by byla směřována k ceně. Na některých stránkách jsem i narazila, že mládě ary se dá pořídit za 3000 Kč, což tato nízká cena mě zaráží a připadá mi oproti jiným cenám podezřelá. Proto bych Vás chtěla poprosit o znění částky, za kterou je možné pořídit mládě od dobrého chovatele. Děkuji, peskova.petra@centrum.cz

Re: Příručka k chovu

(Zdeněk, 19. 5. 2015 11:12)

Zodpovězeno na emailu.
S pozdravem Zdeněk

Volné létání u Žaků

(Aneta Slivková, 8. 1. 2015 13:56)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se díváte na volnoletectví u Žaků, jde je to naučit? Vím že jsou dost lekaví a konzervativní. Mám doma 3 letého Žaka, ale neumí zatím ani na kšíry, tak nevím, jestli by se mi to u něj povedlo. A nějáká příručka na to není, abych věděla jak na to? Děkuji

Re: Volné létání u Žaků

(Zdeněk, 8. 1. 2015 17:36)

Pošlete mi na některý z mých kontaktů telefon a já se Vám ozvu.
S pozdravem
Krňávek Zdeněk

Příručka k chovu ARY

(Kristýna, 19. 10. 2014 9:36)

Prosím o informace k vaší příručce.
Děkuji
Email : kristynkakulova@centrum.cz

CHTĚLA BYCH NAUCIT KORELU VOLNĚ LETAT JAK NA TO?

(JITKA ŠEVČÍKOVÁ, 5. 10. 2014 9:13)

Dobrý den Zdenku chci si pořidit korelu a pak ji učit volně létat,za sebou mám výcvik andulky ma 5 let tak jsem si řekla že je načase vyskoušet něco jiného mame malí byteček takže si netroufám jestě na neco větsiho ale časem ano :)děkuji za odpověd zpozdravem jitka

Re: CHTĚLA BYCH NAUCIT KORELU VOLNĚ LETAT JAK NA TO?

(Zdeněk, 5. 10. 2014 13:30)

Pro Vaši odpověď mi napište telefon a já se ozvu

Re: Re: CHTĚLA BYCH NAUCIT KORELU VOLNĚ LETAT JAK NA TO?

(JITKA Ševcikova, 12. 10. 2014 18:58)

Me cilo je 731874840

Re: Re: Re: CHTĚLA BYCH NAUCIT KORELU VOLNĚ LETAT JAK NA TO?

(JITKA Ševcikova, 12. 10. 2014 19:07)

Muzete mi poslat i istrukce na Email jitulesevcikova@seznam.cz dekuji :) 

 


Poslední fotografie


Kontakt

605 111 153

zdenekaa@seznam.czArchiv

Kalendář
<< září / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 469174
Měsíc: 2982
Den: 85